Zostań Szkolenia Zdobądź

Zostań

kierowcą zawodowym

Szkolenia

na przewóz osób i/lub rzeczy

Zdobądź

dodatkowe uprawnienia

Kwalifikacja wstępna kierowców zawodowych

Kwalifikacja wstępna kierowców zawodowych

Kwalifikacja wstępna to szkolenie zakończone egzaminem państwowym, które musi przejść każdy kierowca planujący pracę jako kierowca zawodowy w przewozie osób (kategoria prawa jazdy D, D+E, D1, D1+E) lub/i rzeczy (kategoria prawa jazdy C, C+E, C1, C1+E), zaś prawo jazdy otrzymał po 10 września 2008 roku w przypadku kategorii D, D+E, D1, D1+E lub po 10 września 2009 roku w przypadku kategorii C, C+E, C1, C1+E. Wszyscy kierowcy, którzy otrzymali uprawnienia w wyżej wymienionych kategoriach przed wyznaczonymi terminami, zobowiązani są do ukończenia szkolenia okresowego w odpowiednim terminie. Z racji tego, iż obecnie została wprowadzona również kwalifikacja wstępna przyspieszona, to do odbycia pełnego szkolenia z kwalifikacji wstępnej zobowiązani są kierowcy pomiędzy 18 a 21 rokiem życia, posiadający prawo jazdy kategorii C i C+E oraz kierowcy pomiędzy 21 a 23 rokiem życia, posiadający prawo jazdy kategorii D i D+E.

niedziela, 09 marzec 2014 15:42

Jak wygląda kwalifikacja wstępna ?

Szkolenie obejmuje łącznie 280h zajęć dydaktycznych. Dzielą się one na:

- 195 godzin zajęć teoretycznych w zakresie wiedzy podstawowej,

- 65 godzin teorii w części specjalistycznej dla kategorii prawa jazdy C, C+E, C1+E, D, D+E, D1, D1+E,

- 16 godzin zajęć praktycznych w ruchu drogowym,

- 4 godziny zajęć praktycznych dotyczących jazdy w warunkach specjalnych.

Warto zaznaczyć, że część specjalistyczną szkolenia można rozpocząć dopiero po zakończeniu części podstawowej. Ogromnym plusem dla osób chcących przystąpić do szkolenia w ramach kwalifikacji wstępnej jest to, iż istnieje możliwość przejścia części teoretycznej za pomocą e-learningu. Oczywiście programy szkolenia w ramach e-learningu przygotowywane są zgodnie z rozporządzeniami Ministra Infrastruktury . Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każdy OSK udostępnia taką formę uczestniczenia w zajęciach teoretycznych, prowadzonych przez wykładowcę za pośrednictwem komputera. W celu weryfikacji tej kwestii zapraszamy do zapoznania się z ofertą poszczególnych Ośrodków Szkolenia Kierowców korzystających z tej formy szkolenia.

Szkolenie z kwalifikacji wstępnej jest kończone egzaminem teoretycznym w formie testu. Składa się on z 20 pytań z części ogólnej, obowiązującej dla wszystkich kategorii prawa jazdy oraz 10 pytań z części specjalistycznej, dotyczącej poszczególnych kategorii prawa jazdy (C, C+E, C1, C1+E lub D, D+E, D1, D1+E). Pytania pojawiające się w teście są pytaniami zamkniętymi, z jedną prawidłową odpowiedzią. Pozytywne zaliczenie testu następuje dopiero po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na minimum 16 pytań z części podstawowej oraz 5 pytań z części specjalistycznej. Czas trwania egzaminu wynosi 45 minut.

Po pozytywnym zdaniu egzaminu kursant otrzymuje Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, na podstawie którego w danym Wydziale Komunikacji następuje wymiana prawa jazdy na nowe, z odpowiednim wpisem. Ważną kwestią do zapamiętania jest jednak fakt, że przed uzyskaniem Świadectwa kursant powinien wykonać również badania lekarskie oraz psychologiczne. Dopiero po przedstawieniu tych trzech dokumentów prawo jazdy zostanie wymienione. 

Masz pytania ?

kontaktSkontaktuj się z Nami !
72 461 81 35
lub napisz

Nasi eksperci są do twojej dyspozycji w zakresie obowiązujących przepisów, uprawnień i szkoleń.

Prowadzisz szkołę ?

kontaktDołącz do Nas !
Wypełnij formularz,
oddzwonimy

Skorzystaj z możliwości rozszerzenia oferty oraz dostępu do usług które pomogą Ci w prowadzeniu działalności.