Zostań Szkolenia Zdobądź

Zostań

kierowcą zawodowym

Szkolenia

na przewóz osób i/lub rzeczy

Zdobądź

dodatkowe uprawnienia

poniedziałek, 03 marzec 2014 22:52

Kurs prawo jazdy na ciężarówkę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Egzamin teoretyczny.

Dokumenty, które należy złożyć przed przystąpieniem do egzaminu, to:
- wniosek o wydanie prawa jazdy,
- dowód osobisty lub paszport,
- prawo jazdy kat. B,
- dowód uiszczenia opłaty za egzamin,
- jedna, wyraźna fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5cm,
- orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów,
- zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kandydatów na kierowców w zakresie szkolenia podstawowego lub dodatkowego.
Egzamin teoretyczny ma na celu sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego, czynności kontrolno-obsługowych, techniki prowadzenia oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w chwili wypadku.
Aby przystąpić do egzaminu, należy posiadać ze sobą dowód osobisty lub paszport, który umożliwi potwierdzenie tożsamości. Tylko takie dokumenty są honorowane.
Z reguły egzamin jest przeprowadzany przy użyciu komputerów, jednakże w sytuacji, gdy zaistnieje awaria, może on zostać przeprowadzony w formie pisemnej. Kandydat ubiegający się o prawo jazdy kategorii C, otrzymuje do rozwiązania test wyboru. Składa się on z 18 losowo wybranych pytań. Na rozwiązanie testu przeznaczony jest czas 25 minut, jednakże istnieje możliwość jego ukończenia wcześniej. Po zakończeniu na monitorze pojawi się informacja o prawidłowych i błędnych odpowiedziach oraz pozytywnym lub negatywnym wyniku końcowym egzaminu.
Jeżeli zostanie on ukończony pozytywnie, następuje przejście do egzaminu praktycznego. W przypadku, kiedy w danym dniu wyznaczony był tylko egzamin teoretyczny, po zaliczeniu należy ustalić termin egzaminu praktycznego. Bardzo ważną informacją jest to, że od pozytywnego zaliczenia egzaminu teoretycznego nie może upłynąć więcej, niż 6 miesięcy.

Egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii C składa się z 2 części: najpierw przeprowadzany jest on na placu manewrowym, a po jego pozytywnym zaliczeniu jest on prowadzony dalej w ruchu drogowym.
Na placu manewrowym do wykonania są następujące zadania:
a) Czynności kontrolno-obsługowe, czyli sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu. Tu należy wskazać gdzie i przy użyciu jakich narządów sprawdza się poziom następujących płynów w pojeździe:
- oleju w silniku,
- płynu do wspomagania układu kierowniczego,
- płynu w spryskiwaczach,
- płynu chłodzącego silnik.
Następnie należy włączyć i sprawdzić działania wszystkich świateł w pojeździe – pozycyjnych, postojowych, mijania, drogowych, hamowania „STOP", cofania, kierunkowskazów, awaryjnych, przeciwmgłowych, przeciwmgłowych tylnych.
b) Przygotowanie do jazdy, które polega na odpowiednim ustawieniu fotela i zagłówka kierowcy, ustawieniu lusterek, sprawdzeniu czy wszystkie drzwi pojazdu są zamknięte oraz zapięcie pasu bezpieczeństwa.
c) Jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu (inaczej jazda po łuku). Tu należy wykazać się płynną jazdą pasem ruchu do przodu, następnie cofaniem pasem ruchu (po prostej i po łuku). Ostatecznie trzeba zatrzymać pojazd w polu zatrzymania. Kandydat w tym zadaniu nie może najechać na krawężnik, pachołek, lub tyczkę ograniczające pas ruchu.
d) Wykonanie wylosowanego zestawu manewrów. W każdym zestawie określone są 2 manewry do wykonania, np. parkowanie prostopadłe i zawracanie lub parkowanie skośne i parkowanie równoległe.
Po pozytywnym zaliczeniu powyższych zadań, egzamin zostaje przeniesiony do ruchu drogowego. Ta część egzaminu nie powinna potrwać krócej niż 45 minut. Zadania, które każdy kandydat musi wykonać obowiązkowo, to:
a) Wjazd na drogę z obiektu przydrożnego,
b) Jazda drogami dwukierunkowymi jedno- i dwujezdniowymi,
c) Jazda drogami jednokierunkowymi,
d) Przejazd przez skrzyżowania równorzędne, oznakowane, z sygnalizacją świetlną oraz na których ruch odbywa się wokół ronda,
e) Przejazd przez przejścia dla pieszych,
f) Wykonanie manewru wyprzedzania, wymijania oraz omijania,
g) Wykonania manewru zmiany pasa ruchu drogowego, kierunku jazdy w lewo, w prawo oraz zawracania na skrzyżowaniu,
h) Hamowanie od prędkości co najmniej 50km/h.

Więcej w tej kategorii: « Badanie psychologiczne

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Masz pytania ?

kontaktSkontaktuj się z Nami !
72 461 81 35
lub napisz

Nasi eksperci są do twojej dyspozycji w zakresie obowiązujących przepisów, uprawnień i szkoleń.

Prowadzisz szkołę ?

kontaktDołącz do Nas !
Wypełnij formularz,
oddzwonimy

Skorzystaj z możliwości rozszerzenia oferty oraz dostępu do usług które pomogą Ci w prowadzeniu działalności.